داستان اریک تن هاخ؛ سرمربی منچستریونایتد چگونه از لبه پرتگاه نجات یافت؟

اخبار لیگ جزیره : لاری ویتول و آدام کرفتون از اتلتیک اطلاعات مهمی در مورد چند هفته گذشته اولدترافورد منتشر کرده‌اند. برای ادامه مطلب با سایت اخبار لیگ جزیره همراه باشید.

اخبار لیگ جزیره داستان اریک تن هاخ سرمربی منچستریونایتد چگونه از لبه پرتگاه نجات یافت

جلسه‌ای در موناکو و دیداری حضوری در ایبیزا، نقطه عطفی بر چهار هفته باورنکردنی بود که طی آن اریک تن هاخ از لبه پرتگاه بازگشت. سه‌شنبه شب، مدیران منچستریونایتد به سرمربی هلندی گفتند «ما تصمیم گرفتیم به همکاری با تو ادامه بدهیم». آن‌ها پیش از این تصمیم، با مربیانی مختلف از جمله توماس توخل و روبرتو دزربی مذاکره کرده بودند. پس از فینال جام حدفی انگلیس در تاریخ 25 مِی، ارتباط باشگاه با اریک تن هاخ قطع شد. گروه اینئوس 16 روز پس از آغاز جلسه خود با اریک تن هاخ تماس گرفت تا ادامه همکاری را مطرح کند. با این حال، سرمربی یونایتد نگران بود و و معتقد بود باشگاه باید تعهد بیشتری نشان دهد. به همین دلیل، فردای تماس تلفنی، هیئتی به رهبری سر دیو بریلزفورد به ایبیزا سفر کرد تا به صورت حضوری تعهد و احترام اینئوس را به تن هاخ نشان دهد. آن‌ها در جریان آسیب‌پذیری جایگاه مرد هلندی بودند، به همین دلیل در مورد قراردادی جدید که او را در میان بازیکنان و مردم قدرمند نشان دهد، صحبت کردند.

افرادی نزدیک به این گفت‌وگو به اتلتیک گفته‌اند در جریان این گفت‌وگو هر دو طرف با فروتنی و صراحت کامل دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. با رسیدن به شفافیت، مدیران منچستریونایتد به سراغ مسائل نقل و انتقالاتی رفتند تا یک مدافع، هافبک مرکزی و مهاجم هدف را به خدمت بگیرند. در صندلی‌های مدیریتی اولدترافورد قرار شده است این آشتی در اقدامات تابستانی و نتایج آغازین فصل مورد ارزیابی قرار بگیرد. اریک تن هاخ شخصا امیدوار است مانند سر الکس فرگوسن قهرمانی در جام حذفی دوران درخشانش را رقم بزند.

14 می، اریک تن هاخ اخراج شده بود
گروه اینئوس علاقه‌ای به چشم‌انداز تغییر سرمربی منچستریونایتد نداشت، با این حال نتایج اواسط فصل آغازگر این مسائل بود. برای هفته‌ها آن‌‍‌ها وضعیت فنی اریک تن هاخ را زیر نظر داشتند. روزی 14 مِی یک جلسه جدی و مهم در موناکو شکل گرفت. در محل زندگی سر جیم رتکلیف، مدیران او گرد هم آمدند تا در مورد تیمی صحبت کنند که به سمت ثبت بدترین نتایج تاریخ باشگاه حرکت می‌کند. یک پیام مشخص به دست آمد: اریک تن هاخ باید از هدایت منچستریونایتد برکنار شود. تصمیم مدیران اینئوس نهایی نبود اما آن‌ها پس از شکست 4-0 مقابل کریستال پالاس و عملکرد نه چندان جالب مقابل کاونتری در نیمه نهایی اف‌ای کاپ نگران بودند. آن‌ها در ابتدا قصد داشتند با حفظ تن هاخ برای فصل آینده، به او فرصت دهند تا با ساختار جدیدی در اطرافش، نتایج را بهبود بخشد. اما آن دو بازی این امیدها را بر باد داد.

اختلاف نظرهایی نیز بین سرمربی منچستریونایتد و مدیران باشگاه پیرامون چشم‌انداز برای آینده شکل گرفته بود. تن هاخ در قراردادش حق وتوی انتقال بازیکنان را داشت، که به نظر با ساختاری که اینئوس می‌خواست اجرا کند در تضاد بود. همچنین او خواستار مشارکت بیشتر در بخش پزشکی باشگاه پس از فصلی شد که به طور قابل توجهی تحت تاثیر مصدومیت بازیکنان قرار گرفته بود. مدیران رتکلیف متقاعد نشده بودند و حتی تصمیم گرفته بودند چند روز قبل از بازی با آرسنال، حکم اخراج اریک تن هاخ را صادر کنند تا به تیم برای کسب سهمیه اروپایی شوک وارد شود.

روز بازی با آرسنال فرا رسید و منچستریونایتد با عملکردی بهتر از حد انتظار، تنها متحمل یک شکست 1-0 شد. روز پنج‌شنبه پس از بازی، احساس می‌شد که اریک تن هاخ باید تا پایان فصل بماند، برای همین بار دیگر یک جلسه در موناکو تشکیل شد و افراد مهم باشگاه تصمیم گرفتند به جای اخراج سرمربی، جانشینان او را بررسی کنند. عمر برادا، دن اشورث و جوئل گلیزر نیز از این تصمیم آگاه شدند. پس از این جلسه، منچستریونایتد دو برد مقابل نیوکاسل و برایتون به ارمغان آورد، اما این سوال مطرح بود: منچستریونایتد با و بدون اریک تن هاخ چه شانسی مقابل منچسترسیتی دارد؟ آیا می‌توان از طریق قهرمانی در اف‌ای کاپ به لیگ اروپا رسید؟ بودجه باشگاه به دلیل قوانین فیرپلی مالی محدود است، بنابراین کسب سهمیه اروپایی می‌توانست به شیاطین سرخ کمک کند.

ماه آوریل، پایان جلسات مشترک
در اوایل فصل بهار، سر جیم رتکلیف تصمیم گرفته بود اریک تن هاخ را حداقل تا پایان فصل نگه دارد. اما با گذشت هفته‌ها، نتایج و هماهنگی در تیم رو به وخامت گذاشت. تن هاخ پیش از شکست 4-3 مقابل چلسی، در تمامی جلسات باشگاه برای ارزیابی بازیکنان و تور پیش‌فصل حضور داشت، اما پس از این بازی، مدیران اولدترافورد دیگر جلسه‌ای با حضور او تشکیل نمی‌دادند. برخی از بحث‌ها در مورد جذب بازیکن بدون او انجام شد، همچنین تصمیم‌گیری در مورد تمدید قرارداد یا فسخ بازیکنانی مانند رافائل واران نیز بدون حضور او صورت گرفت. خروج جان مرتو از نقش مدیر فوتبال در ۹ آوریل، حلقه ارتباطی کلیدی برای تن هاخ با سلسله مراتب جدید را حذف کرد. در ابتدای ورود اینئوس، این گمانه‌زنی وجود داشت که سرمربی هلندی از رویکرد این گروه چندان استقبال نمی‌کند. در اولدترافورد احساس می‌شد رتکلیف تصمیم گرفته است تیم مربیگری تن هاخ را تغییر دهد، مثلا میشل فن در خاخ حامی چندانی در بین مدیران نداشت.

احتمالا تن هاخ احساس می‌کرد آینده‌اش در خطر است، اما او به دنبال فرصت‌های جایگزین نرفت. علاقه شدیدی از آژاکس وجود داشت و بایرن مونیخ او را در لیست جانشینان احتمالی توخل قرار داده بود، اما تمرکز او بر ماندن در اولدترافورد بود. کسانی که از دیدگاه‌های تن هاخ آگاه هستند تاکید می‌کنند که او می‌خواست در یونایتد موفق شود.آغاز پروسه بررسی جانشینان اریک تن هاخ
اریک تن هاخ پس از فینال اف‌ای کاپ گفت منچستریونایتد فصل «مزخرفی» را گذرانده است. موضوعی که باعث شده بود سر جیم ترکلیف و گروهش به سراغ ایده یک سرمربی جدید بروند. آخرین باری که یونایتد به دنبال سرمربی گشت، مدیران این تیم از یک اسم رمز استفاده کردند: MUM. این فرآیند که طی چند ماه در دوران موقت رالف رانگنیک انجام شد، س از بررسی توماس توخل و مائوریسیو پوچتینو شد با انتخاب اریک تن هاخ خاتمه یافت. یکی از عوامل کلیدی که یونایتد را متقاعد کرد، عملکرد فراتر از حد انتظار تن‌هاخ نسبت به دستمزدها و هزینه‌های آژاکس بود. اینئوس کار خود را با یک پروفایل خاص برای هدف‌گذاری آغاز کرد: سرمربیان جوانی که فوتبال جذاب ارائه کرده و در یک ساختار کار می‌کنند.

مذاکرات یک هفته قبل از فینال جام حذفی با کیران مک کنا آغاز شد، اما دستیار سابق مورینیو و سولسشر تصمیم گرفته بود با ایپسیوچ تاون تمدید کند. جدایی روبرتو دزربی از برایتون منجر به جرقه‌ای بزرگ شده بود، مدیران یونایتد احساس می‌کردند اگر عجله نکنند، حداقل 2 گزینه را از دست می‌دهند. در حالی که تن هاخ و تیمش برای فینال ومبلی آماده می‌شدند، گروه اینئوس با نام‌های مختلفی مذاکره می‌کرد، در برخی موارد افراد عجیبی در لیست آن‌ها حضور داشتند. پیش از فینال، در لندن جلسه‌ای با پوچتینو و توخل تشکیل شد. همچنین روبن آموریم هم مورد بحث قرار گرفت اما تصور می‌شد او گزینه مناسبی نیست. نام روبرتو مارتینز نیز در گام‌های اولیه بررسی شده بود. با مارکو سیلوا، سرمربی فولام نیز مذاکره انجام شد. اینئوس در نهایت دو طیف فکری را بررسی می‌کرد: از یک سو به دنبال مربیان پیشرو و فراتر از انتظاری بود که در باشگاه‌های کوچک‌تر عملکرد خوبی داشتند، و از سوی دیگر مربیان باتجربه و باکیفیت را در نظر داشت که در نیمکت اولدترافورد احساس راحتی کنند.

یک روز قبل از فینال؛ آن خبر چه بود؟
یک روز قبل از فینال گفته شد صرف‌نظر از نتیجه بازی، اریک تن هاخ اخراج می‌شود. بریلزفورد شخصا وارد ماجرا شد و طی صحبت با چند بازیکن منچستریونایتد اعلام کرد هیچ تصمیمی گرفته نشده است. در آن زمان، انتظار می‌رفت تن هاخ برود، اما فرمان نهایی در کار نبود، زیرا یونایتد می‌خواست ابتدا تمام گزینه‌ها را بررسی و سپس وضعیت دیدار ومبلی و کل فصل را ارزیابی کند. فصل یونایتد تا حد زیادی وحشتناک بود، آن‌ها در لیگ قهرمانان اروپا قعرنشین بودند، 14 شکست در لیگ برتر را متحمل شدند و تفاضل گل منفی یک را به ثبت رساندند. اما نحوه پیروزی در فینال اف‌ای کاپ موضع هواداران در مورد اریک تن هاخ را تغییر داد. مطابق نظرسنجی اتلتیک، بیش از 75% از هواداران یونایتد خواهان ادامه همکاری با مرد هلندی بودند.

بخشی از موج حمایت به نحوه پیروزی یونایتد بازمی‌گردد، بر اساس یک سیستم فشرده 4-2-4 با دو مهاجم کاذب برونو فرناندز و اسکات مک تومینای که تن هاخ در پیروزی مقابل نیوکاسل و برایتون آزمایش کرده بود. این نتایج باعث جلب رضایت بازیکنان شد و تن هاخ همچنین تجزیه و تحلیل آماری از دو بازی یونایتد مقابل سیتی را ارائه کرد تا آن‌ها ایمان داشته باشند. او برای ایجاد یک حس عاطفی دو ویدیوی الهام‌بخش برای آنها پخش کرد.

پس از فینال چه اتفاق افتاد؟
سر الکس فرگوسن در کنار هواداران سرود منچستریونایتد را همخوانی کرد و پس از بازی برای تبریک به بازیکنان و کادرفنی به رختکن رفت. اریک تن هاخ یک سخنرانی برای حاضرین انجام داد و سپس راهی تعطیلات شد. هیچ یک از اعضای گروه اینئوس سخنرانی نکردند و سرمربی هلندی بدون این که با تصمیم اخراج یا ابقا مواجه شود، راهی ایبیزا در اسپانیا شد. در هفته بعد فینال ومبلی، رتکلیف و بریلزفورد در فنلاند، در حالی که در تعطیلات به سر می‌بردند، چند گزینه را بررسی کردند. پوچتینو در هفته اول ژوئن کنار گذاشته شد، اما اوضاع در مورد توماس توخل فرق می‌کرد. او در مصاحبه با مدیران اولدترافورد صحبت‌های فوق‌العاده‌ای داشته بود، به همین دلیل طرفین در موناکو بر سر جزییات مالی قرارداد نیز صحبت کردند. با این حال، در پایان توافق حاصل نشد و سرمربی آلمانی تصمیم گرفت در تابستان استراحت کند. مذاکراتی با روبرتو دزربی هم صورت گرفت اما به نظر می‌رسید او گزینه مناسبی نخواهد بود.

و روز آخر؛ چرا اریک تن هاخ ماند؟
پس از خروج پیاپی گزینه‌های جانشینی اریک تن هاخ، مدیران اینئوس در موناکو به نقطه اول بازگشتند: گزینه ادامه همکاری با اریک تن هاخ. تیم تحت هدایت سرمربی هلندی در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ برتر عملکرد بدی داشت اما به نظر می‌رسید دلایلی مثل مصدومیت‌ها هم وجود دارد. اینئوس استقامت تن هاخ در مقابل فشارها را تحسین می‌کرد و همچنین به سیاست او برای استفاده از بازیکنانی مثل الخاندرو گارناچو و کوبی مینو احترام می‌گذاشت. کسب دو جام طی دو فصل حضور در باشگاه، یک نکته مثبت دیگر بود. بنابراین اریک تن هاخ در اولدترافورد ماندنی شد و حالا باید ببیند می‌تواند جام‌های بهتری نیز به ارمفان بیاورد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *