آغاز طرح «از بازیکن به داور» برای حل مشکل داوری در انگلیس؛ ۱۲۰ بازیکن داوطلب شدند

اخبار لیگ جزیره : در حالی که تعداد کمی از بازیکنان از دنیای بازی به داوری منتقل شده‌اند، بیش از ۱۲۰ عضو اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای (PFA) علاقه‌مندی خود را به دوره آزمایشی «از بازیکن به داور» اعلام کرده‌اند. برای ادامه مطلب با سایت اخبار لیگ جزیره همراه باشید.

اخبار لیگ جزیره آغاز طرح از بازیکن به داور برای حل مشکل داوری در انگلیس ۱۲۰ بازیکن داوطلب شدند

به گزارش تایمز، ایده استفاده از بازیکنان سابق فوتبال به عنوان داور، مدت‌هاست که مطرح شده است. فرضیه‌ای که بسیاری بر آن تأکید دارند، این است که بازیکنان سابق به دلیل سال‌ها تجربه در زمین بازی، می‌توانند به عنوان داوران بهتر و موثرتر عمل کنند. اما تاکنون شواهدی برای حمایت از این ادعا وجود نداشته است.

اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای (PFA) و سازمان داوران حرفه‌ای بازی (PGMOL) در تابستان امسال دوره‌ای آزمایشی به نام «از بازیکن به داور» را آغاز می‌کنند. در این دوره، بیش از 120 عضو اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای علاقه‌مندی خود را اعلام کرده‌اند و در هفته‌های آینده این تعداد به 12 نفر کاهش خواهد یافت.

دن میسون، مدیر توسعه PGMOL، که نظارت بر این دوره را بر عهده خواهد داشت، در این باره اظهار داشت:

ما مدت‌ها درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم و تنها راه برای اثبات یا رد برخی از نظریه‌ها در این زمینه این است که آن را عملی کنیم.
این دوره یک آزمایش جالب و متفاوت خواهد بود. آنچه این دوره را از دوره‌های قبلی متمایز می‌کند، این است که بهترین داوطلبان می‌توانند در پایان دوره سه‌سالۀ بورسیه، می‌توانند در رده‌های حرفه‌ای داوری کنند. ماهتا مولانگو، مدیر اجرایی PFA، می‌گوید:

چرا تاکنون بازیکنان به داور تبدیل نشده‌اند؟ زیرا راه رسیدن به بالاترین سطح بسیار طولانی و خسته‌کننده بود. در نهایت، حتی انگیزه‌مندترین فرد نیز انگیزه‌اش را از دست می‌داد. حالا یک مسیر سریع وجود دارد که به افراد فرصت می‌دهد تا به طور واقع‌بینانه به داوری در سطح حرفه‌ای برسند. اما باید این حق را به دست آورید. مهم این است افرادی را پیدا کنیم که درک کنند که داشتن سابقه بازی، به تنهایی کافی نیست. مسئله درک قوانین بازی است، و این مجموعه‌ای متفاوت از مهارت‌هاست. اکنون که توانسته‌ایم PGMOL را متقاعد کنیم که درهای خود را به روی بازیکنان باز کنند، بازیکنان سابق باید نشان دهند که آمادگی مواجهه با این چالش را دارند. اگر بتوانید درک قوانین را با تجربه عملی بازی ترکیب کنید، تبدیل به کاندیدای بسیار قوی و شکست‌ناپذیری می‌شوید.
در میان متقاضیان، بازیکنان فعلی و سابق حضور دارند که از بازیکنانی که به پایان دوران حرفه‌ای خود نزدیک می‌شوند، تا کسانی که از یک دهه پیش بازی نکرده‌اند، متغیر هستند. اکثریت این افراد در لیگ فوتبال و لیگ ملی انگلیس بازی کرده‌اند، هرچند که گفته می‌شود حداقل یک نفر از متقاضیان در لیگ برتر بازی کرده است.

نکته کلیدی این است که به این افراد حدود 40,000 پوند در سال پرداخت خواهد شد تا در این طرح شرکت کنند. در مقابل، از آن‌ها انتظار می‌رود که دو روز در هفته در دوره‌های آموزشی شرکت کنند، همچنین در جلسات منظم داوران و مسابقات حضور داشته باشند، و دو روز در هفته نیز به تحصیل در مدرسه PFA بپردازند. این بدان معناست که متقاضیانی که دوره را به پایان برسانند، یک مدرک اضافی نیز دریافت خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *