برایتون

اخبار لیگ جزیره :باشگاه فوتبال استون ویلا (به انگلیسی: Aston Villa F.C.) یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر فوتبال انگلستان است که در شهر استون، بیرمنگام در کشور انگلستان قرار دارد. این باشگاه در سال 1874  تأسیس شد و ورزشگاه خانگی آن‌ها از سال 1897 ورزشگاه ویلا پارک است. برای ادامه مطلب با سایت اخبار لیگ جزیره همراه باشید.

برایتون

علیرغم فاصلهٔ 64 کیلومتری دوباشگاه اما کریستال پالاس به عنوان رقیب اصلی باشگاه برایتون شناخته می‌شود شروع این رقابت به دهه هفتاد میلادی برمیگردد زمانی که تری ونبلز هدایت کریستال پالاس و آلن مولری هدایت برایتون را برعهده داشت و دوتیم در یک فصل نزدیک به همراه منسفیلد تاون در دسته سوم انگلستان در سال 1976 برای قهرمانی رقابت داشتند و باوجود باخت هردو از منسفیلد دو تیم به لیگ دستهٔ بالاتر صعود کردند و این رقابت در فصل بعد نیز میان دو تیم ادامه پیدا کرد.

تیم با نام برایتون و هوو یونایتد در 24 ژوئن 1901 تأسیس شد و به دنبال اعتراضات باشگاه فوتبال هوو، بلافاصله نامش را به برایتون و هوو آلبیون تغییر داد.

علت انتخاب پسوند «آلبیون» به‌طور کامل مشخص نیست و گفته می‌شود از نام وست برومویچ آلبیون تأثیر گرفته، اما مدرکی مبنی بر ارتباط میان این دو باشگاه، وجود ندارد.

برایتون در لیگ فوتبال جنوبی پذیرفته شد تا جایگزین تیم منحل‌شده برایتون و هوو رنجرز شود. در لیگ جنوبی، تنها افتخار کشوری‌شان تا به امروز را به دست آوردند و با شکست قهرمان لیگ، استون ویلا در فینال سال 1910، جام خیریه را بالای سر بردند.

در سال 1920 ، نوزده سال پس از شکل‌گیری، برای رقابت در دسته سوم از لیگ فوتبال برگزیده شدند. دورهٔ اوج این باشگاه بین سالهای 1979 و 1983 بود. در سال 1983 برایتون همراه منچستر یونایتد به فینال جام حذفی فوتبال انگلستان 1983 رسید که پس از تساوی 2–2 در بازی اول با شکست 4 – صفر برایتون در بازی تکراری همراه بود.

در همان فصل برایتون به لیگ دسته دوم سقوط کرد. تا اواخر دههٔ 1990 برایتون به پایین‌ترین ردهٔ فوتبال انگلستان سقوط کرده و با مشکلات مالی عدیده‌ای روبرو بود.

با این همه در سال‌های 2001 و 2002 با دو صعود متوالی به لیگ دسته اول فوتبال انگلیس رسید. در سال 2011 برایتون به ورزشگاه فالمر نقل مکان کرد و پس از 14 سال صاحب یک زمین خانگی دائمی شد. این تیم در فصل 2016–2017 در چمپیونشیپ دوم شد و پس از 34 سال به بالاترین سطح فوتبال انگلستان صعود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *