منچستر یونایتد

اخبار لیگ جزیره :باشگاه فوتبال منچستر یونایتد (به انگلیسی: Manchester United Football Club) یکی از باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر فوتبال انگلستان است. این باشگاه در سال 1878، با نام باشگاه فوتبال نیوتون هیث (به انگلیسی: Newton Heath LYR Football Club) تأسیس شد. در سال 1902، نام این باشگاه به منچستر یونایتد تغییر یافت و در سال 1910، ورزشگاه الدترافورد به عنوان ورزشگاه خانگی این تیم انتخاب شد. برای ادامه مطلب با سایت اخبار لیگ جزیره همراه باشید.

منچستر یونایتد

منچستر یونایتد با داشتن 20 عنوان قهرمانی در لیگ برتر، 5 قهرمانی در جام اتحادیه، 12 قهرمانی در جام حذفی، 21 قهرمانی در سوپر جام انگلستان، 3 عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های فوتبال جهان به‌شمار می‌آید. آن‌ها نخستین تیم انگلیسی بودند که توانستند هر سه جام اصلی یعنی لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا (سه‌گانه) را در فصل 99–1998 به دست آورند. در فصل 17–2016، با قهرمانی در لیگ اروپا، آن‌ها جزو پنج تیمی در اروپا شدند که در تمامی رقابت‌های یوفا به مقام قهرمانی رسیده‌است. همچنین آن‌ها به تنها باشگاه انگلیسی تبدیل شدند که توانسته‌اند در تمامی رقابت‌هایی که در آن شرکت کرده‌اند، به مقام قهرمانی برسند.

در سال 1968، منچستریونایتد با سرمربیگری سر مت بازبی به عنوان اولین تیم انگلیسی در لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی رسید. این اتفاق 10 سال پس از حادثه مونیخ رخ داد. در این حادثه 8 تن از بازیکنان تیم فوتبال منچستریونایتد جان خود را از دست دادند. سر الکس فرگوسن که از نوامبر 1986 تا مهٔ 2013 سرمربیگری این تیم را بر عهده داشت، توانست 38 جام مختلف برای باشگاه به دست آورد و پرافتخارترین سرمربی تاریخ فوتبال شود. رقبای سنتی منچستر یونایتد باشگاه‌های منچستر سیتی، لیورپول، آرسنال و لیدز یونایتد می‌باشند.

منچستر یونایتد یکی از پرطرفدارترین باشگاه‌های فوتبال جهان محسوب می‌شود. این باشگاه در فصل 17–2016 با درآمد 676.3 میلیون یورویی، پردرآمدترین باشگاه فوتبال در دنیا و در سال 2017 با ارزشی معادل 2/86 میلیارد پوند، باارزش‌ترین باشگاه فوتبال جهان شد. تا اکتبر 2018، برند منچستر یونایتد با 1/55بیلیون یورو ارزش، باارزش‌ترین برند فوتبالی است. بعد از عرضهٔ سهام این تیم در بورس لندن در سال 1991، مالکوم گلیزر در مهٔ 2005 با مبلغی بالغ بر 800 میلیون پوند باشگاه را خرید. در اوت 2012 ، عرضه اولیه سهام باشگاه در بازار بورس نیویورک انجام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *