منچستر سیتی

اخبار لیگ جزیره : باشگاه فوتبال منچستر سیتی (به انگلیسی: Manchester City Football Club)، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای در لیگ برتر انگلستان است که در شهر منچستر قرار دارد. در سال 1880 به‌عنوان سنت مارک (وست گورتون) تأسیس شد، در سال 1887 به نام آردویک تغییر نام داد و در سال 1894 به منچستر سیتی تغییر نام داد. ورزشگاه باشگاه منچستر سیتی، الاتحاد نام دارد که در شهر منچستر قرار دارد، سیتی در سال 2003 به اتحاد نقل مکان کرد. قبل از اتحاد، ورزشگاه سیتی، ماین رود بود. سیتیزن‌ها پیراهن‌های آبی آسمانی خود را از سال 1894 استفاده می‌کنند.. برای ادامه مطلب با سایت اخبار لیگ جزیره همراه باشید.

منچستر سیتی

 

این باشگاه اولین جام خود را با نام اردویک در سال 1891 با پیروزی یک بر صفر در فینال جام منچستر مقابل نیوتن هیث به‌دست‌آورد. سپس با نام منچستر سیتی اولین افتخار بزرگ خود را با قهرمانی جام حذفی در سال 1904 به‌دست‌آورد. این باشگاه اولین دورهٔ مهم موفقیت خود را در اواخر دههٔ 1960 داشت، با قهرمانی در لیگ، جام برندگان جام اروپا، جام حذفی و جام اتحادیه با مدیریت جو مرسر و مالکوم آلیسون. سیتی در سال 1969 تبدیل به دومین تیم تاریخ لیگ برتر شد که توانسته در یک سال، یک جام داخلی و یک جام اروپایی کسب کند.

پس از از دست دادن فینال جام حذفی 1981، این باشگاه یک دورهٔ افول را پشت سر گذاشت و سقوط به ردهٔ سوم فوتبال انگلیس برای تنها بار در تاریخ خود در سال 1998 تجربه کرد، سیتی از سال 03–2002 در لیگ برتر ثابت مانده‌است. در سال 2008، منچستر سیتی توسط گروه ابوظبی یونایتد به مبلغ 210 میلیون پوند خریداری شد.

در سال 2017 سیتیزن‌ها با هدایت گواردیولا توانستند 100 امتیاز کسب کنند و از حیث بیشترین امتیاز در تاریخ لیگ برتر رکورددار شدند. در سال 2018 سیتیزن‌ها چهار جام را به‌دست آوردند و یک رکورد بی‌سابقه را به ثبت رساندند؛ کسب همهٔ جام‌های داخلی در انگلیس و اولین تیم مردان انگلیس شدند که سه‌گانهٔ داخلی را به‌دست آورده‌است. منچستر سیتی از نگاه فوربس بین 5 تیم برتر دنیا از نظر کسب بیشترین درآمد از سال 2010 تا 2019 قرار دارد.

منچستر سیتی در سال 2023 با کسب پنج جام لیگ برتر، جام حذفی، لیگ قهرمانان اروپا، سوپرجام اروپا و سرانجام جام باشگاه‌های جهان به بهترین فصل تاریخ خود دست یافت.

منچستر سیتی در سال 2023 به‌عنوان تیم سوم جهان از نظر بالاترین درآمد در جهان فوتبال با درآمد سالانه 373  میلیون یورو بوده‌است. در سال 2022، مجلهٔ فوربز تخمین زد که منچستر سیتی در ردهٔ ششم با ارزش‌ترین باشگاه‌های فوتبال در جهان و ردهٔ بیست و چهارم با ارزش‌ترین باشگاه‌های ورزشی در جهان به ارزش 4/25 میلیارد دلار قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *