با بهترین فارغ‌ التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید اینجا اسطـوره می‌ شوید!

اخبار لیگ جزیره : با وجود این که منچستریونایتد روزهای خوبی را سپری نمی‌کند، اما این باشگاه همیشه می‌تواند به آکادمی‌ اش و فارغ‌ التحصیلان برجسته‌ اش ببالد. برای ادامه مطلب با سایت اخبار لیگ جزیره همراه باشید.

با بهترین فارغ‌ التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید اینجا اسطـوره می‌ شوید!

آکادمی منچستریونایتد
از لحاظ تاریخی، منچستریونایتد همیشه با استفاده از ستاره‌های جوان در ترکیب تیم بزرگسالان خوشبخت بوده. از «پسران بازبی» گرفته تا «جوخه فرگی»؛ شیاطین‌سرخ می‌توانند با اشاره به آن‌ها تبلیغ آکادمی‌شان را بکنند.

در ماه مِی، تیم زیر ۱۸ ساله‌های منچستریونایتد نشان داد که آکادمی باشگاه همچنان اهمیت زیادی دارد، چرا که آن‌ها جام‌حذفی جوانان را بالای سر بردند. در حالی که به نظر می‌رسد اریک تن‌هاخ سرمربی جدید شیاطین‌سرخ با دادن فرصتی به جوانان در بازی‌های دوستانه پیش‌فصل و تمجید از بازیکنانی مثل هانیبال مجیری، زیدان اقبال و الخاندرو گارناچو به خاطر تلاش‌شان، نگاهی ویژه به این بازیکنان دارد.

این مطالب را هم بخوانید
بچه‌های ستاره‌های کلاس ۹۲ منچستریونایتد چه می‌کنند؟/ ژن خوب قرمزها
با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!
کلاس ۹۲ منچستریونایتد
اگر آن‌ها موفق شوند به لیست بلند استعدادهایی که بعدها در تیم اول اسطوره شدند، اضافه خواهند شد.

رایان گیگز
وینگر ولزی ابتدا بازیکن آکادمی منچسترسیتی بود تا این که سال ۱۹۸۷ در ۱۴ سالگی به منچستریونایتد نقل مکان کرد. فرگوسن اولین بازی را سال ۱۹۹۱ به این اعجوبه جوان اهدا کرد و پس از آن، او ۲۳ سال شگفت‌انگیز در باشگاه داشت. گیگز با ۹۶۳ بازی رکورد بیشترین بازی را برای شیاطنی‌سرخ دارد و یکی از پرافتخارترین فوتبالیست‌های تاریخ است که تنها ۱۳ مرتبه جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر برده، ۴ مرتبه قهرمان جام‌حذفی شده، ۳ قهرمانی جام‌اتحادیه دارد و ۲ مرتبه فاتح لیگ قهرمانان اروپا شده.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

دیوید بکام
در اولین هفته فصل ۱۹۹۷-۱۹۹۶ وقتی که بکام از میانه میدان دروازه ویمبلدون را باز کرد، تبدیل به یک نام آشنا شد. ۶ سال قبل از آن به‌عنوان یک کارآموز با باشگاه قرارداد امضا کرده بود و خودش را در تیم زیر ۱۸ ساله‌ها معروف به «کلاس ۹۲» که قهرمان جام‌حذفی جوانان شدند، تثبیت کرد. او ۳۹۴ مرتبه برای شیاطین‌سرخ بازی کرد و ۸۵ گل به ثمر رساند، از جمله تعداد زیادی گل که با فیلم «مثل بکام کات‌دار بزن» (Bend It Like Beckham) به نمایش درآمد. درگیری با فرگی در رختکن وضعیت او را تغییر داد و باعث شد به رئال برود. سپس در لس‌آنجلس گلکسی، میلان و پاری‌سن‌ژرمن هم بازی کرد و تنها بازیکنی شد که در ۴ کشور انگلیس، اسپانیا، آمریکا و فرانسه قهرمان لیگ شده است.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

جرج بست
بست یکی از اولین فوتبالیست‌هایی بود که هم شهرت و هم سبک بازی‌اش را می‌شد تحسین کرد. او یک استعداد طبیعی بود که از همان اولین بازی در ۱۷ سالگی که سال ۱۹۶۳ مقابل وست‌برومویچ پا به چمن اولدترافورد گذاشت، خودنمایی را شروع کرد. او در ۱۵ سالگی پس از این که توسط باب بیشاپ کشف شد، به منچستریونایتد پیوست. بیشاپ آن زمان تلگرافی برای سِرمت بازبی فرستاد و نوشت: «فکر می‌کنم برای شما نابغه‌ای یافته‌ام.» ۴ سال بعد او خود را با ۲ گل در دیدار مقابل بنفیکا در نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های اروپا مطرح‌تر کرد و از اوزِبیو پسرطلایی پرتغال پیشی گرفت. اما سبک زندگی بست و اعتیاد به الکل او را فرا گرفت. چند روز قبل از تولد ۲۸ سالگی‌اش اولدترافورد را ترک کرد و هرگز به افتخارات دوران جوانی‌اش نرسید.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

پل پوگبا
قهرمان جام‌جهانی ۲۰۱۸ همراه فرانسه سال ۲۰۰۹ وقتی که ۱۶ سال داشت از آکادمی لوآور به منچستریونایتد آمد. او قبل از جدایی جنجالی برای پیوستن به یوونتوس در سال ۲۰۱۲ تنها ۷ بازی برای شیاطین‌سرخ انجام داده بود و فرگی حرکتش که ایجنتش مینو رایولا در آن نقش پررنگی داشت را ناامیدکننده توصیف کرد و به‌شدت مورد انتقاد قرار داد. پوگبا سال ۲۰۱۶ با مبلغ ۹۰ میلیون پوندی به لیگ برتر بازگشت و استعدادش را نشان داد. با این حال او که روزگاری بهترین هافبک جهان به شمار می‌رفت، کم‌کم در اولدترافورد افت کرد و با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کرد. تابستان امسال هم به طور رایگان منچستریونایتد را ترک کرد تا به تورین بازگردد.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

دانکن ادواردز
هیچ‌کس نمی‌داند ادواردز چه دستاورد برجسته‌ای داشت. با کوتاه شدن زندگی‌اش در ۲۱ سالگی در فاجعه هوایی سال ۱۹۵۸ مونیخ، او جاودانه شد. تصور کنید در ۲۱ سالگی این بازیکن ارزشمند ۱۸ مرتبه برای تیم ملی انگلیس و ۱۷۷ مرتبه برای منچستریونایتد بازی کرده بود. در دورانی که بیش از ۵ سال طول نکشید، او ۲ قهرمانی در لیگ را به‌دست آورد. ادواردز که ۱۵ سالگی با باشگاه قرارداد بسته بود، ۲ مرتبه همراه شیاطین‌سرخ به نیمه‌نهایی جام باشگاه‌های اروپا رسید. بابی چارلتون یک مرتبه درباره ادواردز گفت: «او تنها بازیکنی بود که باعث شد من احساس کوچک بودن بکنم.»

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

پل اسکولز
اسکولز یکی دیگر از اعضای کلاس ۹۲ بود که در دوران طلایی در ترکیب منچستریونایتد بازی کرد. او پس از ترک مدرسه به‌عنوان یک کارآموز ۱۴ ساله با منچستریونایتد قرارداد امضا کرد و سال ۱۹۹۴ اولین بازی‌اش را انجام داد که ۲ گل هم در آن دیدار مقابل پورت‌ویل در جام‌اتحادیه به ثمر رساند. پل همیشه از سوی همتایانش مورد تحسین قرار گرفته و ژاوی می‌گوید او طی ۱۵ تا ۲۰ سال بهترین هافبک میانی جهان بوده. در حالی که تیری آنری می‌گفت اگر او کنار من بازی کرد گل‌های بیشتری می‌زدم. اسکولز تمامی دوران حرفه‌ای‌اش را در اولدترافورد سپری کرد و ۱۱ مرتبه همراه این تیم در لیگ برتر قهرمان شد. او ۲ قهرمانی هم در لیگ قهرمانان اروپا دارد.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

گری نویل
شاید او بهترین دفاع راست نسل خودش باشد. نویل کاپیتان تیم جوانانی بود که در سال ۱۹۹۲ جام‌حذفی این رده سنی را به‌دست آورد که تنها یک سال پس از پیوستن به باشگاه بود. در همان فصل اول حضورش در تیم بزرگسالان از فرصتی که بعد از مصدومیت پل پارکر به‌دست آمده بود استفاده کرد و بازیکن ثابت شد. ۲۰ سال هم در اولدترافورد ماند. این بازیکن تک‌باشگاهی ۶۰۲ بازی برای شیاطین‌سرخ انجام داد و ۸۵ مرتبه برای انگلیس به میدان رفت. نویل پس از بازنشستگی در سال ۲۰۱۱ و در دیدار مقابل وست‌برومویچ گفت که از فرط ناراحتی بین دو نیمه این بازی در سرویس بهداشتی نشسته بود! حالا نویل کارشناس شبکه اسکای‌اسپورتس است که البته یک دوره ناموفق هم در والنسیا به‌عنوان سرمربی داشت.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

سربابی چارلتون
بزرگ‌ترین خدمتکار به منچستریونایتد او بود. چارلتون هنوز هم مورد احترام و یک سفیر همیشگی برای باشگاه است. رابطه عاشقانه چارلتون و منچستریونایتد سال ۱۹۵۳ آغار شد، زمانی که او توسط جو آرمسترانگ وقتی که برای تیم مدرسه نورثامبرلند شرقی بازی می‌کرد در ۱۵ سالگی کشف شد. اولین بازی‌اش را سال ۱۹۵۶ برای یونایتد انجام داد و تا قبل از این که وین رونی رکوردش را بشکند با ۲۴۹ گل بهترین گلزن تاریخ شیاطین‌سرخ به شمار می‌رفت. او به همان اندازه برای تیم ملی انگلیس هم پرکار بود و ۴۹ مرتبه با پیراهن سه‌شیرها گلزنی کرد که باز هم تا زمان شکسته شدن توسط رونی رکورد بود. مجسمه سربابی چارلتون در محوطه بیرونی اولدترافورد بزرگی او را نشان می‌دهد.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

مارک هیوز
به راحتی می‌توان فراموش کرد که هیوز یکی از استعدادهای آکادمی منچستریونایتد بوده، چرا که برای تیم‌های مطرح دیگری همچون بارسلونا، بایرن‌مونیخ، چلسی و حتی اورتون هم بازی کرده. سال ۱۹۸۰ هیو رابرتز او را کشف کرد و ۳ سال بعد مقابل آکسفوردیونایتد در جام‌اتحادیه اولین گلش را زد. بارسلونا سال ۱۹۸۶ با ۲ میلیون پوند او را به خدمت گرفت تا کنار تری ونبلز سرمربی انگلیسی و گری لینکر مهاجم تیم ملی انگلیس باشد. اما هیوز وقتی که به طور قرضی به بایرن رفت دوران خوبی نداشت. با این حال سال ۱۹۸۸ که به منچستریونایتد برگشت زیر نظر فرگوسن دوران بهتری را تجربه کرد و در طول ۷ فصل برای شیاطین‌سرخ این مرتبه ۱۱۶ گل به ثمر رساند.

با بهترین فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد آشنا شوید/ اینجا اسطـوره می‌شوید!

مارکوس رشفورد
یکی از فارغ‌التحصیلان آکادمی منچستریونایتد که در حال حاضر هم در ترکیب تیم حضور دارد، رشفورد است. بازیکنی که سال ۲۰۱۵ اولدترافورد را منفجر کرد. او در دیدار مقابل میتیلند در لیگ اروپا نخستین گل‌هایش را برای شیاطین‌سرخ زد. سپس با زدن ۲ گل و یک پاس‌گل مقابل آرسنال در جریان برد ۳-۲ نامش را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت. از آن زمان رشفورد که ملی‌پوش انگلیس هم شده جوانمردی‌اش را هم با کمک به بچه‌های مدرسه‌ای فقیر نشان داده. او کمپینی دارد که وعده‌های غذایی رایگان به مدرسه‌ها اهدا می‌کند. اگرچه رشفورد مثل قبل آماده نیست و علامت سؤال‌هایی درباره آینده‌اش وجود دارد، ولی شاید با حضور تن‌هاخ این بازیکن محبوب دوباره احیا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *